Barroso a viacerí štátnici ocenili prínos španielskeho kráľa pre demokraciu

Brusel 2. júna (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes v reakcii na oznámenie španielskeho kráľa Juana Carlosa, že sa chystá abdikovať a odovzdať trón svojmu synovi, korunnému princovi Felipemu, uviedol, že španielsky monarcha bol strojcom a obrancom španielskej demokracie.

„Strojca a obranca demokracie, kráľ Juan Carlos I. zásadným spôsobom počas 39 rokov svojho panovania ochraňoval európsky projekt a modernosť Španielska,“ uviedol Barroso v správe pre médiá. A dodal, že bez historického prínosu odchádzajúceho kráľa by nebolo možné pochopiť dnešné Španielsko.

Šéf exekutívy EÚ zdôraznil, že kráľ Juan Carlos predstavuje hodnoty, ktorým treba vyjadriť obdiv a je vhodným príkladom pre všetkých Európanov.

Barroso zároveň vyjadril presvedčenie, že budúci kráľ Filip VI. bude pristupovať s vysokým citom pre zodpovednosť voči súčasným potrebám Španielska, pričom jeho výchova, odborná príprava a osobnosť mu umožnia pokračovať v práci svojho predchodcu.

Odchádzajúceho kráľa pozdravili aj viacerí vplyvní európski štátnici. Francúzsky prezident Francois Hollande hovoril s kráľom Juanom Carlosom telefonicky a povedal, že kráľ je strojcom politického prechodu od Francovej diktatúry k demokracii. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v správe pre médiá odkázala, že si veľmi váži úlohu, ktorú Juan Carlos zohral pri prechode k demokracii. Odstupujúci premiér Belgicka Elio Di Rupo sa monarchovi poďakoval aj za blízke dvojstranné vzťahy medzi Belgickom a Španielskom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab