EÚ podporí arabskú jar ďalšou pomocou viazanou na demokraciu

Brusel 24. mája (TASR) – Európska únia by mala podporiť arabskú jar v severnej Afrike a na Blízkom východe 22-percentným zvýšením pomoci susedským krajinám, viazanej na pokrok v demokratizácii, informoval dnes v komuniké predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Tieto návrhy budú zverejnené pred štvrtkovým a piatkovým summitom skupiny krajín G-8 vo francúzskom Deauville, kde bude hlavným bodom programu pomoc arabským revolúciám.

Po demokratizačných povstaniach v Tunisku a Egypte Európska únia priznala, že bola v záujme stability regiónu príliš benevolentná voči jeho autokratickým vládcom a zaviazala sa zrevidovať svoju stratégiu.

"Jedno z ponaučení posledných rokov je, že musíme silnejšie presadzovať politické reformy a ľudské práva a odmeniť tých partnerov, ktorí ich uplatnia," uviedol vo vyhlásení Barroso.

Hovoril pred stredajším zverejnením politického dokumentu o novej susedskej politike EÚ, ktorý vyzve na navýšenie rozpočtu na roky 2011-2013 o 1,24 miliardy eur na 5,7 miliardy eur.

Tieto financie budú navyše mimoriadnych pôžičiek, ktoré už severoafrických krajinám prisľúbili Európska investičná banka (EIB) a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), uvádza EK v dokumente.

Nová európska susedská politika sa týka aj východných susedov EÚ, napríklad Ukrajiny a Gruzínska. Navrhuje zriadiť európsku nadáciu pre demokraciu, ktorá by podporovala politické strany, mimovládne organizácie a odborové zväzy. Zaväzuje sa tiež podporiť hospodársky rasť v susedských krajinách EÚ prostredníctvom dohôd o voľnom obchode, podporovaním investícií a prístupu k úverom pre podniky a udeľovaním limitovaného prístupu cez hranice EÚ výmenou za spoluprácu pri potláčaní ilegálnej migrácie.

Zdroj: DPA

3 žab juh