BARROSO: EÚ potrebuje v ťažkých časoch komunitárny prístup pri riešení problémov

Štrasburg/Brusel 8. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) potrebuje do budúcnosti viac komunitárneho prístupu v tvorbe politík týkajúcich sa hospodárskej oblasti. Vyhlásil to dnes pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso. Šéf exekutívy únie predstavil svoj náhľad na aktuálnu ekonomickú situáciu v dvadsaťsedmičke pred piatkovým summitom eurozóny, ktorý sa bude venovať vytvoreniu nového konceptu hospodárskeho fungovania únie.

"Súčasná kríza ukázala štrukturálne slabiny súčasných ekonomík únie, preto sa vyššia úroveň koordinácie a ozajstné hospodárske riadenie stalo postupom času imperatívom. Únia potrebuje aplikovať komunitárny prístup, lebo iba záväznosť z neho vyplývajúca zabezpečí výsledky a kontrolovateľnosť," povedal Barroso.

V piatok sa bude zrejme ostro diskutovať aj o Pakte konkurencieschopnosti z dielne Francúzska a Nemecka, ktorý minulý týždeň Barroso spoločne so stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom prepracovali, aj keď len s minimálnymi zmenami. Portugalčan dnes navrhol premenovať koncept na "Pakt konvergencie a konkurencieschopnosti".

S Barrosom vo veci prijímania kľúčových krokov na centrálnej úrovni súhlasil aj šéf frakcie liberálov (ALDE) v EP Guy Verhofstadt. "Konečne Európa smeruje k ekonomickej únii. Nepotrebujeme dohodu medzi štátmi, ale činy na úrovni únie. Intergovermentálny prístup nikdy nezaberal a nefungoval, preto sa treba sústrediť v takejto dôležitej veci na rozhodnutia prijaté pomocou komunitárnej metódy," komentoval Verhofstadt.

Barroso si vyslúžil aj kritiku niekoľkých poslancov, väčšinou za stotožnenie sa s navrhnutým paktom, ktorý podľa kritikov neprinesie žiadne úspechy. "Pakt nemôže priniesť úspech. Indexácia miezd nie je plošným riešením a dlhovú brzdu bude ťažké dodržať v budúcnosti aj v Nemecku, nieto ešte v ostatných menej konkurencieschopných krajinách," reagoval Lothar Bisky zo skupiny zjednotenej európskej ľavice a severských zelených (GUE-NGL).

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl