Barroso, Füle a Oettinger sa zúčastnia na konferencii o západnom Balkáne

Brusel 26. augusta (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes oznámil, že vo štvrtok 28. augusta sa v Berlíne zúčastní na konferencii o západnom Balkáne. Spolu s ním do Berlína pocestujú eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger a eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.

Konferenciu o západnom Balkáne organizuje nemecká vláda.

Jej cieľom je zopakovať záväzok EÚ o európskej perspektíve všetkých krajín západného Balkánu a podpora pre prístupový proces s dôrazom na potrebu posilnenia regionálnej spolupráce.

Na konferencii sa na úrovni predsedov vlád alebo ministrov zúčastnia predstavitelia všetkých šiestich západných krajín Balkánu – Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Macedónska a Srbska – ako aj z niektorých členských krajín únie – Francúzska, Chorvátska, Rakúska a Slovinska.

Predseda EK bude mať v Berlíne najprv hodinové bilaterálne stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a neskôr sa zúčastní na stretnutí premiérov prítomných na konferencii.

Barroso avizoval, že sa zameria hlavne na diskusiu o regionálnej spolupráci a európskom rozmere pre krajiny ašpirujúce na členstvo v EÚ.

Komisár Füle využije priestor konferencie na stretnutia s ministrami zahraničných vecí a komisár Oettinger sa v Berlíne zúčastní na podnikateľskom fóre krajín západného Balkánu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl