Barroso: Gréci odstránili jeden z prvkov neistoty

Brusel 22. júna (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes privítal utorkové neskorovečerné hlasovanie gréckeho parlamentu, ktorý nadpolovičnou väčšinou hlasov vyslovil dôveru novej, proreformne orientovanej gréckej vláde.

"Večerné hlasovanie gréckeho parlamentu odstránilo jeden z prvkov neistoty v už aj tak veľmi zložitej situácii," vyhlásil predseda EK krátko po oznámení výsledkov hlasovania poslancov v Aténach.

Barroso dodal, že tento výsledok je dobrou správou pre Grécko, ako aj pre celú Európsku úniu. Zároveň vyslovil nádej, že teraz grécky predseda vlády Jorgos Papandreu a jeho kabinet budú môcť zamerať všetko svoje úsilie na získavanie dôvery v parlamente pre svoj ambiciózny program fiškálnych škrtov a úsporných opatrení. K týmto krokom sa grécka vláda zaviazala, aby mohla požiadať EÚ o druhý finančný balík pomoci.

"Prijatie týchto opatrení nielenže otvorí Grécku cestu k rýchlemu uvoľneniu poslednej tranže finančnej pomoci, ale bude zároveň znamenať aj veľký krok pre grécku cestu späť k udržateľným verejným financiám a návrat k ekonomickému rastu," uviedol Barroso vo vyhlásení, ktoré rozoslal médiám dnes krátko po polnoci.