Barroso: Grécko a Macedónsko si musia vyriešiť spor

Grécko nesúhlasí s tým, aby balkánska krajina vystupovala pod menom „Republika Macedónsko“, a blokuje jej vstup do NATO a začatie predvstupových rokovaní do EÚ. „Macedónsko“ sa totiž volá aj jeden z gréckych regiónov.

„Rozumiem mimoriadnej citlivosti tejto otázky, no obe strany vyzývam, aby túto prekážku vyriešili tak rýchlo, ako je to len možné. Je čas rozhodnúť sa. Veríme, že teraz je čas rozhodnúť v tomto spore o meno“, vyhlásil Barroso minulý štvrtok, po stretnutí s macedónskym prezidentom Gjorge Ivanovom v Bruseli.

Od novembra 2009 prebiehajú rokovania priamo medzi macedónskym premiérom Nikola Gruevskim a jeho gréckym kolegom George Papandreouom, ktorých sprostredkovateľom je OSN. Zdá sa, že sa podarilo dosiahnuť istý pokrok.

V júni grécka tlač oznámila, že dohoda je už blízko. Macedónska vláda údajne zvažuje, že by k menu krajiny pridala Vardar – tak sa volá jej najväčšia rieka. Atény by s takým riešením súhlasili.

Optimistický Barroso povedal, že po kontakte s oboma stranami videl „skutočnú ochotu nájsť riešenie“ a vyzval na „záverečné úsilie“, ktoré prinesie vyriešenie sporu. „Mám viac dôvery, než som mal pred niekoľkými rokmi.“

Ivanov: Grécko je iracionálne.

Z iného uhla pohľadu sa však môže zdať, že riešenie nie je až tak na dosah. Macedónsky prezident Gjorge Ivanov nazval grécky postoj „iracionálnym“ a Atény vyzval, aby konali „európskym spôsobom“. Namiesto predlžovania rokovaní by mali podporiť a posilniť proces európskej integrácie celého Balkánu, dodal.

Vývoj za posledné mesiace ho však povzbudzuje, pretože pozoruje „obnovenie dôvery a spolupráce“ medzi susednými krajinami. Vzťahy s Gréckom sa zlepšili vďaka rastúcemu obchodu, turistickému ruchu a kontaktom medzi univerzitami.

Podčiarkol tiež, že európska integrácia ostáva pre Macedónsko „najvyššou prioritou“. Privítal, že v decembri minulého roka zrušila EÚ pre občanov jeho krajiny vízovú povinnosť.

Barroso Ivanova vyzval, aby nepoľavoval v tempe reforiem vo viacerých oblastiach, najmä politickom dialógu, v súdnictve, boji proti korupcii a organizovanému zločinu. Európska komisia predstaví výročnú správu o pokroku krajiny v novembri.

„Komisia stále podporuje európske ambície FYROM a očakáva otvorenie predvstupových rokovaní hneď, ako o to požiada Rada“, vyhlásil Barroso, čím sa nepriamo dotkol faktu, že v Rade vetuje otvorenie rokovaní Grécko.