Barroso je proti zmenám zmlúv EÚ

Berlín 11. júna (TASR) – Proti zmenám zmlúv Európskej únie s cieľom zabrániť ďalším finančným krízam sa dnes v Berlíne vyslovil predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová však aj v prítomnosti najvyššieho predstaviteľa EK potvrdila volanie po úplnom zákaze tzv. nekrytých predajov nakrátko (naked short selling) akcií a štátnych dlhopisov na území EÚ. Vyslovila sa aj za sprísnenie podmienok Paktu stability a opakovane aj za sankcionovanie tých členských krajín, ktoré nebudú rešpektovať pravidlá Paktu stability.

Podľa jej slov Európa musí a bude hovoriť jedným hlasom. EÚ mieni ťahať za jeden povraz aj na júlovom summite krajín G20 v Kanade pri úsilí o reguláciu finančných trhov.

Portugalský diplomat v službách EK privítal postoj Nemecka v otázke krízy eurozóny a zdôraznil, že práve Berlín prispel zodpovedným postojom k posilneniu spoločnej európskej meny. Nerovnovážnosť v EÚ sa už nesmie ďalej prehlbovať, vyplynulo z jeho slov. Investície by podľa Barrosa mali mať za cieľ nový rast.

Obe strany využili stretnutie aj na prípravu budúcotýždňového summitu EÚ v Bruseli, na ktorom sa bude rokovať o spoločnej hospodárskej stratégii a reforme Paktu stability.

12 2 3 le sla