Barroso k Británii: Angažujte sa v EÚ namiesto otáčania sa jej chrbtom

Londýn 14. februára (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes povedal Británii, že by mala viac spolupracovať s partnermi v Európskej únii namiesto otáčania sa 28-člennému bloku chrbtom.

"Tá správna vec je neodvracať sa, ale angažovať sa a vidieť, čo môžeme spoločne urobiť pre to, aby to bolo lepšie," uviedol Barroso v prejave na pôde Londýnskej ekonomickej školy. Citovala ho agentúra Reuters.

Barroso vylúčil akúkoľvek možnosť zmeny pravidiel EÚ o slobodnom pohybe pracovníkov. Pokusy o takúto zmenu prirovnal k postreleniu Európy do nohy, informovala agentúra Reuters.

Vzťahy Británie s EÚ v kľúčových oblastiach fungujú a Británia mala doteraz z členstva v spoločnom trhu EÚ značný prospech, konštatovala vo štvrtok britská vládna správa, ktorá zhrnula názory vyše 600 spoločností, obchodných organizácií, think-tankov a miestnych orgánov. Jej závery sa rozchádzajú s výzvami premiéra Davida Camerona na radikálnu reformu EÚ, napísala agentúra Reuters.

"Väčšina respondentov… mala pocit, že činnosť EÚ bola prospešná britským národným záujmom," uviedla správa o slobodnom pohybe tovaru v rámci jednotného trhu, jedna z ôsmich správ zverejnených vo štvrtok.

Uvedené hodnotenie štátnej správy tvorí súčasť širšieho zisťovania toho, ako Európska únia ovplyvňuje britský život v 32 rozličných oblastiach, od zdravotníctva a vzdelávania až po ekonomiku, dane a imigráciu. A vyplynulo z neho, že opýtaní nie sú takí kritickí ako niektorí britskí politici.

Britská vláda zverejnila prvú dávku zistení vlani v lete. Vyplývalo z nich, že ekonomický prospech z členstva Británie v EÚ prevážil stratu nezávislosti v politike. Liberálni demokrati, menší koaličný partner v britskej vláde, obvinil Cameronových konzervatívcov, že správy veľmi neprezentovali, pretože sa im nehodili do plánov. Zverejnili ich iba na vládnych weboch.

Časť opýtaných si myslela, že Brusel by mal menej zasahovať do oblastí ako doprava či životné prostredie, zatiaľ čo iní argumentovali, že význam obchodu v rámci EÚ sa zmenšil v porovnaní s inými globálnymi trhmi.

Ďalších 18 hodnotiacich správ by britská vláda mala zverejniť do konca roka.

1 žab gon