Barroso: Kaddáfí je pre Líbyu problémom, a nie riešením

Brusel 2. marca (TASR) – Európska únia už diplomaticky neakceptuje viac líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a neželá si, aby bola budúcnosť krajiny spájaná s jeho menom. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes povedal, že Kaddáfí "už viac nie je riešením pre Líbyu, ale problémom".

Dnešné stretnutie kolégia komisárov sa nieslo v znamení diskusií o situácii v severnej Afrike. "Absolútne neakceptovateľné procesy z posledných dní nás presvedčili o tom, že Kaddáfí je pre svoju krajinu problémom, nie riešením. Predstavitelia režimu, ktorí zabíjajú svojich ľudí, nemôžu ostať vo svojich funkciách," povedal Barroso.

Barroso zdôraznil, že v nárazníkových zónach na hraniciach Líbye s Egyptom a Tuniskom sa nachádza minimálne 140.000 utečencov, ktorí sú odkázaní na humanitárnu pomoc. "Organizácia Spojených národov požiadala medzinárodnú komunitu o okamžitú odpoveď na humanitárnu krízu. V kontexte udalostí zvýšime našu pôvodnú finančnú pomoc na 10 miliónov a požiadal som komisárku Georgievovú o osobnú návštevu regiónu," reagoval šéf exekutívy únie.

Barroso vo svojom prejave použil aj prirovnanie situácie v afrických krajinách s demokratickými procesmi po roku 1989, ktoré sa zapísali do histórie postkomunistických krajín. "Pamätáme si procesy v strednej a východnej Európe. Mnohí vravia, že Arabi sa nevedia prispôsobiť demokracii, ale ja si myslím, že áno. Stojíme na vašej strane," vyhlásil Barroso. "Komisia podporuje všetky zmeny, ktoré zabezpečia demokratické zriadenie. Nie je na nás, aby sme im povedali, čo robiť. Ale podporíme ich v demokratických snahách," dodal.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh