Barroso kritizoval Francúzov za prílišnú ochranu audiovizuálnej oblasti

Brusel 17. júna (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso kritizoval dnes túžbu Francúzska, aby z rokovaní o Dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Spojenými štátmi bola vyňatá audiovizuálna oblasť. Podľa jeho slov, ktoré dnes citovali francúzske médiá, je takýto postoj "spiatočnícky."

"Toto je súčasťou antiglobalizačného programu, ktorý považujem za úplne spiatočnícky," povedal Barroso v rozhovore pre denník International Herald Tribune.

Šéf európskej exekutívy dodal, že je zástancom ochrany kultúrnej rozmanitosti, avšak bez toho, aby sa vytváral akýsi ochranný plot okolo celej Európy.

"Časť z tých, ktorí obhajujú kultúrnu výnimku, tvrdia, že sú ľavicovo zameraní, oni sú ale vlastne veľmi reakcionárski," uviedol predseda EK.

Podľa Barrosa obrancovia kultúrnej výnimky nerozumejú prínosom, ktoré so sebou prináša globalizácia obchodnej výmeny, vrátane kultúrnej oblasti, "pri rozširovaní našich obzorov a pri nadobúdaní pocitu príslušnosti k ľudstvu ako celku".

V piatok Rada EÚ pre zahraničný obchod po približne 30 hodinách nepretržitých rokovaní v Luxemburgu dala zelenú pre Európsku komisiu, aby začala rokovania o novej dohode o voľnom obchode s USA.

Aby sa ministri dopracovali k jednomyseľnosti, pristúpili na požiadavky Francúzska vylúčiť audiovizuálny sektor z diskusií o voľnom obchode. Komisia si však ponechala klauzulu pre dodatočné odporúčanie Rade ministrov, aby bolo možné v prípade potreby zaradiť audiovizuálny sektor do súboru rokovaní s USA.

"Sme spokojní, ale nenazval by som to víťazstvom," opísala túto situáciu francúzska ministerka obchodu Nicole Bricqová.

Skutočnosť, že audiovizuálny sektor bol zatiaľ vyňatý z balíka rokovaní, privítali aj európski filmári. Belgickí filmoví režiséri Jean-Pierre a Luc Dardennovci v mene európskeho filmového priemyslu privítali toto rozhodnutie ako "rozhodujúce víťazstvo proti marketingovej kultúre.

Eurokomisár pre obchodné záležitosti Karel De Gucht, ktorý povedie rokovania s Washingtonom, chcel aj oblasť audiovizuálnej tvorby zahrnúť do svojho mandátu: z dôvodu, aby Európania nedávali Američanom zámienky na odmietavý prístup pre európske spoločnosti na trhy, ktoré sú zatiaľ pre ne uzavreté.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem