Barroso nevylučuje možnosť tretieho mandátu na čele Európskej komisie

Brusel 4. apríla (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso počas dnešnej návštevy Rakúska nevylúčil možnosť stať sa do tretice šéfom výkonného orgánu Európskej únie. Nový predseda EK by sa mal ujať funkcie v októbri 2014, necelý polrok po voľbách do Európskeho parlamentu.

Barroso sa dnes doobeda vo Viedni stretol s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom, ktorého pochválil za úspešné zvládanie dopadov krízy na sociálnu oblasť. Faymannovi pripomenul, že spôsob, akým Rakúsko zvláda predovšetkým boj proti nezamestnanosti, je hodný nasledovania aj pre ostatné členské štáty EÚ.

"Môj mandát sa končí v októbri 2014. Potom sa rozhodnem ako ďalej," odpovedal Barroso vo Viedni na spoločnej tlačovej konferencii s Faymannom na otázku novinárov, ako si predstavuje svoju ďalšiu budúcnosť.

Barroso je členom Európskej ľudovej strany (EĽS). Predseda EK v tejto súvislosti spresnil, že veľké európske strany by v rámci predvolebnej kampane pred voľbami do EP, ktoré sa budú konať v máji alebo v júni 2014, mali navrhnúť aj mená kandidátov na post predsedu EK.

"Hlasovanie by tak malo európsky rozmer a jednotlivé strany by mohli lepšie vysvetliť čo chcú urobiť v prospech Európy," zdôraznil Barroso.

José Manuel Barroso je predsedom EK od roku 2004. Svoj druhý mandát obhájil v septembri 2009. V doterajšej histórii EÚ bol trojnásobným predsedom Európskej komisie iba francúzsky socialistický politik Jacques Delors (od januára 1985 do decembra 1994).

Európsky internetový denník EUobserver dnes uviedol, že za favoritov pri obsadzovaní najvyšších postov v Európskej komisii sú považovaní poľský premiér Donald Tusk, šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski, pričom sa skloňujú aj mená generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena či šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy