Barroso ocenil zmenu českého postoja k EÚ

Praha/Brusel 20. februára (TASR) – Český premiér Bohuslav Sobotka sa dnes v Bruseli stretol s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Cieľom schôdzky bolo deklarovať zmenu postoja českej strany k Európskej únii. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Sobotka už v minulých dňoch avizoval proeurópsku politiku svojho kabinetu, čo Barroso ocenil. Nová česká vláda – zložená z ČSSD, hnutia ANO a strany KDU-ČSL – plánuje pristúpiť k fiškálnej únii, teda k dohovoru väčšiny krajín EÚ o zodpovednej rozpočtovej politike.

ČR a Británia boli doposiaľ jediné dve krajiny dvadsaťosmičky, ktoré stáli mimo tejto dohody z jari 2012. Pristúpenie by malo byť z českej strany hotové do tohtoročného leta.

Česko už, naopak, nebude trvať na výnimke z Listiny základných práv EÚ v Lisabonskej zmluve o reforme inštitúcií únie, ktorú v roku 2009 presadil exprezident Václav Klaus ako poistku proti majetkovým nárokom sudetských Nemcov.

Barroso v súvislosti s fiškálnou zmluvou, známou ako fiškálny kompakt, ocenil, že ČR chce byť konštruktívnym členom únie. Sobotka to potvrdil, keď dodal: "ČR bude teraz voči Európe postupovať aktívne, čitateľne a konštruktívne."

Dôležitou témou schôdzky s Barrosom má byť podľa skorších vyjadrení Sobotku aj otázka čerpania európskych fondov v terajšom období do roku 2020 a tiež situácia na Ukrajine.

Barroso v tejto súvislosti zopakoval nutnosť dialógu a požiadavku na ukončenie násilia. Sobotka zdôraznil, že je potrebné spoločné silné stanovisko EÚ.

Sobotka sa má stretnúť i s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom, informovali Novinky.cz.

12 jam dem