Barroso odmietol návrh na špeciálny summit EÚ kvôli obchodným vzťahom s Čínou

Brusel 5. júna (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes odmietol zvolanie zasadnutia Európskej rady (summit EÚ) venované napätým obchodným vzťahom s Čínou. Takáto žiadosť prišla zo strany Francúzska.

"Nemyslím si, že je potrebné zvolať Európsku radu k špecifickej otázke obchodných vzťahov. Úprimne si nemyslím, že je to vhodné," uviedol dnes vedúci exekutívy EÚ počas stretnutia s novinármi v Bruseli.

Barroso zároveň naznačil, že obchodná politika je plne v kompetencii Európskej komisie a netreba ňou zaťažovať členské štáty. A spresnil, že Európska rada má právo diskutovať o akejkoľvek záležitosti, ktorá je v záujme Európanov a v minulosti už niekoľkokrát rokovala aj o obchodnej politike.

"Európska exekutíva je však oprávnená konať v mene EÚ a rozhodovať v tejto oblasti v rámci svojich právnych povinností, ktoré sú jasne zadefinované," zhodnotil situáciu Barroso.

Francúzsky prezident Francois Hollande vyzval v stredu na stretnutie lídrov 27 členských štátov EÚ, aby dospeli k "spoločnému postupu" v súvislosti s obchodnými rokovaniami s Čínou.

Peking dnes zareagoval na rozhodnutie EK zaviesť dočasné antidumpingové clá na čínske solárne panely tým, že začal preverovať možnosti uvalenia antidumpingových a antidotačných ciel na vína z Európskej únie. Protiopatrenie zo strany Číny vyvolalo prízrak možnej obchodnej vojny medzi Čínou a Európou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll