Barroso: Pokrok Čiernej Hory v prístupe do EÚ je v rukách jej obyvateľov

Brusel 21. januára (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes v Bruseli privítal predsedu vlády Čiernej Hory Mila Djukanoviča a ocenil, že sídlo európskych inštitúcií patrilo medzi prvé destinácie po jeho znovuzvolení za premiéra v decembri minulého roku.

Barroso poďakoval Djukanovičovi, že jeho vláda aj naďalej zaraďuje európsku integráciu medzi svoje najvyššie priority.

"Otvorenie prístupového procesu vlani v júni znamenalo novú kapitolu v našich vzájomných vzťahoch a bolo férovým ocenením pokroku, ktorý dosiahla vaša krajina," povedal Barroso svojmu hosťovi. A dodal, že Čierna Hora sa vďaka rokovaniam o prístupových kapitolách ocitla na kľúčovej ceste vedúcej k členstvu v Európskej únii.

Barroso počas spoločnej tlačovej besedy s Djukanovičom vyjadril nádej, že Čierna Hora zotrvá na ceste reforiem, pričom poznamenal, že ich urýchlenie je nevyhnutné najmä v oblasti dodržiavania pravidiel právneho štátu, základných ľudských slobôd a boja proti korupcii a organizovanému zločinu.

"V tejto súvislosti som počas nášho stretnutia zdôraznil význam dokončenia ústavných reforiem, najmä s ohľadom na zachovanie nezávislosti súdnictva," uviedol Barroso.

Predseda EK zároveň ocenil politický konsenzus naprieč straníckym spektrom Čiernej Hory ohľadom reformného a prístupového procesu do EÚ a dodal, že integračný úspech tejto krajiny bude významným signálom aj pre zvyšok západobalkánskeho regiónu a dôkazom toho, že európska perspektíva je skutočnosťou.

Barroso Djukanoviča upozornil, že rýchlosť a pokrok Čiernej Hory v rámci prístupového procesu je v rukách samotných Čiernohorcov, pričom EK bude aj naďalej úzko spolupracovať s jeho vládou na prekonávaní existujúcich prekážok.

Po vstupe Chorvátska do EÚ, ktoré sa očakáva 1. júla tohto roku, má Čierna Hora najvyššie šance spomedzi všetkých kandidátskych krajín stať sa v poradí 29. štátom Európskej únie

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl