Barroso predstavil agendu EÚ pre summit G8

Brusel 16. mája (TASR) – Cieľom EÚ na summite G8 v Camp Davide je prispieť k spoločným riešeniam najnaliehavejších globálnych výziev, ktoré zahŕňajú celú škálu oblastí od svetového hospodárstva až po potravinovú bezpečnosť, uviedol dnes predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso.

Tohoročnému summitu G8, ktorého mottom je „Spoločne konať“, bude predsedať prezident USA Barack Obama. Schôdzka sa bude konať v Camp Davide bezprostredne pred summitom NATO, ktorý sa uskutoční v Chicagu 20.–21. mája.

Európska únia je plnoprávnym členom G8 a na summitoch ju zastupuje predseda EK Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

„EÚ príde (do Camp Davidu) s jasným odkazom. Európa je odhodlaná napredovať vytýčeným smerom a realizovať svoju komplexnú stratégiu na prekonanie krízy a návrat k rastu. Kľúčovým prvkom našej reakcie je dvojúrovňový prístup založený na zdravých verejných financiách a na opatreniach podporujúcich rast,“ uviedol Barroso v stanovisku pre médiá.

Okrem toho budú predstavitelia EÚ na summite diskutovať aj o problematike klímy a energetiky, potravinovej bezpečnosti a o aktuálnych medzinárodných otázkach, ako je Afganistan alebo arabská jar.

V rámci medzinárodného obchodu dvaja najvyšší predstavitelia EÚ budú žiadať, aby sa posilnil multilaterálny systém, pokračovalo v boji proti protekcionistickým opatreniam a chránili investície.

Barroso a Van Rompuy tiež zdôraznia potrebu prijať v rámci OSN rázne a bezodkladné opatrenia na zníženie emisií CO2 a ďalších skleníkových plynov s cieľom splniť medzinárodne dohodnuté ciele a dosiahnuť pokrok pri vykonávaní Durbanskej platformy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc