Barroso Putinovi zdôraznil, že dvojstrannú zmluvu EÚ-Ukrajina Rusko meniť nemôže

Brusel 1. októbra (TASR) – Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá sa stala stredobodom napätia medzi Ruskom a Západom, môže byť zmenená iba z vôle Bruselu a Kyjeva. Uviedol dnes predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v odpovedi na minulotýždňový list od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putin v liste adresovanom Barrosovi žiadal o trojstranné rokovania vo formáte EÚ – Ukrajina – Rusko s cieľom vykonať „podstatné zmeny“ v obchodnej časti asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Ruský líder to zdôvodnil ohrozením záujmov ruskej ekonomiky. Pohrozil, že zavedenie protiopatrenia v podobe obmedzenia prístupu ukrajinských trhov na ruský trh, ak Kyjev bude pokračovať v implementácii probruselských reformných obchodných opatrení.

„Máme v tejto súvislosti silné obavy z nedávno prijatej vyhlášky ruskej vlády, ktorá navrhuje nové obchodné bariéry medzi Ruskom a Ukrajinou,“ uviedol Barroso v liste do Moskvy, ktorého znenie jeho kancelária sprístupnila médiám.

Barroso v tomto dokumente zdôraznil, že asociačná dohoda medzi EÚ a Ukrajinou aj naďalej zostáva dvojstrannou dohodou. A v súlade s medzinárodným právom, prípadné úpravy alebo zmeny v jej znení môžu byť vykonané len na žiadosť jednej zo strán a so súhlasom tej druhej strany.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl