Barroso: Rok 2013 môže byť kľúčový pre vzťahy EÚ a Kosova

Brusel 19. februára (TASR) – Kosovský premiér Hashim Thaci dnes navštívil sídlo európskych inštitúcií, kde sa postupne stretol s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a predsedom Európskej komisie (EK) Josém Manuelom Barrosom.

Barroso počas spoločnej tlačovej konferencii s Thacim uviedol, že EÚ s radosťou sleduje kroky, ktoré Kosovo prijíma pre naplnenie európskej perspektívy a zabezpečenie spoločnej európskej budúcnosti pre svojich občanov.

„To, čo chcem povedať je, že Kosovo na tejto ceste robí pokroky. Krok za krokom,“ uviedol Barroso.

Predseda EK však Thacimu pripomenul, že teraz je správny čas na posilnenie reforiem, lebo rok 2013 sa môže stať kľúčovým z hľadiska ďalších vzťahov EÚ a Kosova. Barroso v tejto súvislosti uviedol, že na základe dosiahnutého pokroku, na ktorom EÚ trvá, môže už tento rok dôjsť k prijatiu rozhodnutia o otvorení rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode s Kosovom. Táto dohoda sa považuje za prvý veľký krok na dlhej ceste k členstvu v EÚ.

Barroso konštatoval, že EÚ pozorne sleduje srbsko-kosovský politický dialóg. Pripomenul, že Únia od v poradí už piateho kola rokovaní medzi srbským premiérom Ivicom Dačičom a kosovským premiérom Thacim, ktoré sa uskutoční tento týždeň v Bruseli, očakáva prijatie ďalších konštruktívnych opatrení. Pozitívny výsledok týchto rokovaní bude podľa Barrosa mimoriadne dôležitý tak pre Srbsko, ako aj pre Kosovo.

Európska komisia sa zaviazala k otvoreniu rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode s Kosovom už počas tejto jari, vláda v Prištine však musí preukázať pokrok v reformách verejnej správy a v oblasti ochrany menšín a právneho štátu.

Thaci mal záujem dosiahnuť najmä liberalizáciu víz pre Kosovčanov Barroso uviedol, že čo sa týka liberalizácie víz, EÚ je spokojná s pokrokom pri úprave príslušnej kosovskej legislatívy, stále je však dosť vecí, ktoré treba implementovať do národného zákonodarstva. Pripomenul, že EK poskytla kosovskej vláde podrobný prehľad potrebných úprav a v najbližšom čase bude pozorne sledovať, ako ich kosovská vláda implementuje.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy