Barroso tvrdí, že Rumuni a Bulhari v januári 2014 do Schengenu nevstúpia

Brusel 12. novembra (TASR) – Rumunsko a Bulharsko nevstúpia do schengenského priestoru od 1. januára 2014. Uviedol to v pondelok večer predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v programe francúzskej televíznej stanice TF1. Túto správu dnes potvrdilo aj tlačové oddelenie EK.

"Rumunsko a Bulharsko nevstúpia do schengenského priestoru od 1. januára 2014. V rámci tejto diskusie ide o neuveriteľnú zmes spojení medzi schengenskou zónou, prisťahovalectvom, ostrovom Lampedusa a vysielanými zamestnancami do zahraničia. Je to zmes, ktorú musíme odsúdiť, lebo inak budeme svedkami oživenia extrémistických hnutí, ktoré nútia Európanov robiť nebezpečné veci," uviedol Barroso v rozhovore pre prvý kanál francúzskej televízie.

Šéf európskej exekutívy pripomenul, že dejiny Európy sú plné prejavov xenofóbie a šovinizmu a dodal, že Európa zažila hrozné chvíle spojené s prejavmi ultranacionalizmu, protekcionizmu a šovinizmu, a preto sa im v budúcnosti treba vyhnúť.

Barroso v odpovedi na otázku týkajúcu sa vstupu Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru, tak ako to navrhuje EK a Európsky parlament, uviedol, že sa tak určite nestane od začiatku budúceho roka.

"Rumunsko a Bulharsko sa nedostanú do Schengenu, pretože niektoré krajiny sa stavajú proti ich členstvu. Jednomyseľnosť je v tomto prípade potrebná," zhodnotil Barroso situáciu v Rade. Ako však dodal, obe krajiny technické kritériá na vstup do zóny bez vnútorných hraničných a colných kontrol EÚ spĺňajú.

Za najväčších odporcov vstupu Rumunska a Bulharska do Schengenu je považované najmä Holandsko, ktoré obom krajinám vyčíta nedostatočný boj proti korupcii, a Francúzsko, ktoré nezvláda komunity rómskych imigrantov z týchto balkánskych štátov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem