Barroso v otvorenom liste odmietol Dalliho podozrenia o neférovej rezignácii

Brusel 24. októbra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso zverejnil dnes otvorený list bývalému komisárovi pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Johnovi Dallimu, v ktorom ho informuje, že nemôže akceptovať tvrdenia o tom, že Dalli bol k odstúpeniu z funkcie donútený.

Dalli (64) minulý týždeň v utorok odstúpil z postu eurokomisára s okamžitou platnosťou v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa korupcie a možného ovplyvňovania európskej legislatívy.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vyšetrovaním dospel k záveru, že maltský lobista a podnikateľ s cieľom získať finančný prospech oslovil švédsku tabakovú spoločnosť, ktorej navrhol využitie svojich kontaktov s Dallim na ovplyvnenie legislatívy EÚ.

"Chcel by som informovať, že nie som schopný akceptovať stanoviská a tvrdenia, ktoré ste mi zaslali listom z 21. októbra," uviedol Barroso v reakcii na dokument od bývalého komisára, v ktorom sa tento sťažoval, že rezignácia z funkcie bola unáhlená.

Barroso Dallimu pripomenul, že už počas ich stretnutia zo 16. októbra, keď vyšla najavo správa od OLAF-u, slovne ponúkol svoje okamžité odstúpenie z funkcie – ešte predtým ako by v tejto veci zaujal nejaké stanovisko generálny riaditeľ právneho oddelenia EK.

Barroso spresnil, že v súlade s legislatívou EÚ sa nevyžaduje písomné oznámenie o rezignácii a už komisiou zverejnená rezignácia sa považuje za neodvolateľnú. V dôsledku toho sú akékoľvek žiadosti o prehodnotenie rezignácie zbytočné, upozornil predseda EK niekdajšieho člena svojho kabinetu.

Dalli už od svojej rezignácie v stanovisku pre viaceré európske médiá označil za nekorektný, nesprávny a dokonca nezákonný postup, ktorý ho viedol k podaniu demisie. Barroso označil tento prístup za nepochopiteľný.

Barroso v liste zároveň Dallimu pripomenul stanovisko OLAF-u, že aj keď nebol do prípadu korupcie priamo zapletený, vedel o kontaktoch medzi maltským lobistom a švédskou spoločnosťou, zameraných na pripravovanú protitabakovú smernicu, a mal mnoho príležitostí adekvátne reagovať a informovať o tom príslušné úrady.

Podľa Barrosa vyšetrovanie dokázalo, že nedošlo k pozmeneniu či ovplyvneniu rozhodovacieho procesu Európskej komisie v prípade protitabakovej smernice a dodal, že proces prijímania tohto dokumentu bude pokračovať podľa pôvodného pracovného programu. Barroso tým chce vyvrátiť Dalliho medializované obavy, že po jeho rezignácii bude smernica "zmrazená" alebo pozastavená.

Bývalý komisár aj naďalej tvrdí, že nemal informácie o tom, že maltský podnikateľ Silvio Zammit pýtal od spoločnosti Swedish Match peniaze za sprostredkovanie stretnutia s ním a pokus zmierniť tvrdosť pripravovaného protitabakového zákona. Podľa denníka Malta Today mala ísť o sumu 60 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem