Barroso v pléne EP: Európa nesmie zabudnúť na lekcie prvej svetovej vojny

Brusel/Štrasburg 16. apríla (TASR) – Sté výročie vypuknutia prvej svetovej vojny pripomenul dnes poslancom Európskeho parlamentu na poslednom parlamentnom zasadnutí tohto zákonodarného zboru pred európskymi voľbami predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

„Pred 100 rokmi, na jar roku 1914, sme mali prosperujúcu Európu, kultivovanú, silnú, s úzkymi ekonomickými väzbami, ktorá prežívala výnimočné obdobie mieru,“ povedal Barroso na úvod. Spresnil, že vojna sa pred 100 rokmi zdala nepredstaviteľná – a jediný teroristický útok stačil na samozničenie Európy a rozdelenie národov, ktoré mali veľa spoločného.

Podľa šéfa exekutívy EÚ si Európania z udalostí spred 100 rokov musia zobrať tri konkrétne lekcie.

V prvom rade sa musia snažiť o zachovanie mieru, ktorý je základným princípom Európskej únie. Nesmú zabudnúť, že nacionalizmus bol jednou z hlavných príčin tejto vojny. Barroso upozornil, že EÚ ponúka odpoveď, ako čeliť zvrátenej logike nacionalizmu pri zachovaní a posilnení národnej identity jej členských krajín.

Druhou lekciou je podľa neho potreba dodržiavania medzinárodného práva a rešpektovanie pravidiel právneho štátu.

A do tretice je tu potreba posilniť zodpovednosť a solidaritu.

Predseda Európskej komisie využil tento moment, aby pripomenul, že súčasné udalosti na Ukrajine predstavujú pre Európanov nové úlohy, ktoré musia byť zvládnuté.

„Nikdy, opakujem, nikdy si nesmieme myslieť, že mier a stabilita v Európe sú samozrejmosť. Musíme brániť Európu, brániť mier a stabilitu v Európe,“ vyhlásil Barroso. Zároveň dodal, že v čase, keď dochádza k prebúdzaniu „niektorých našich starých démonov“, nemali by sme zabúdať, že tí, ktorí argumentujú ultranacionalizmom a xenofóbiou, zároveň útočia aj na Európsku úniu a hodnoty, ktoré únia predstavuje a vyznáva.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem