Barroso varoval Gruzínsko pred selektívnou spravodlivosťou

Brusel 29. októbra (TASR) – Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso varoval dnes Gruzínsko pred zavedením selektívnej spravodlivosti. Povedal to v Bruseli počas stretnutia s odchádzajúcim gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim.

Barrosovo sa tak vyjadril mesiac predtým, ako by Tbilisi malo podpísať s Európskou úniou asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode výmenou za pokrok v oblastiach demokratických reforiem či zákonnosti.

"Očakávame, že Gruzínsko si splní svoje záväzky, napríklad zabezpečí, aby súdy rozhodovali bez politického vplyvu," citovala Barrosa agentúra DPA. "Sme úplne proti akejkoľvek forme selektívnej spravodlivosti," zdôraznil.

V nedeľňajších prezidentských voľbách v Gruzínsku si strana premiéra Bidzinu Ivanišviliho upevnila moc, keď jej kandidát porazil Saakašviliho spojenca.

Saakašvili, ktorý odchádza z úradu po desiatich rokoch, ale tvrdí, že Ivanišvili ho zastrašuje súdmi. "Dokonca menoval konkrétne väzenie, kam ma majú poslať," uviedol prezident.

Moskva podľa neho stanovila "veľmi jasné podmienky" pre normalizáciu vzťahov s Tbilisi. Nová vláda musí "zabiť alebo uväzniť gruzínskeho prezidenta", dodal Saakašvili.

3 dod hy