Barroso verí vo vyriešenie cyperskej otázky na októbrových rokovaniach

Brusel 18. septembra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes v Bruseli predsedal schôdzi pracovnej skupiny pre Cyprus. Účastníci posúdili situáciu pred očakávaným októbrovým obnovením rokovaní o znovuzjednotení rozdeleného ostrova.

Skupina tiež preskúmala parametre technického poradenstva, ktoré EK poskytne pre rokovací proces pod záštitou OSN.

Pracovná skupina vyjadrila plnú podporu pre generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a pre jeho osobitného poradcu, ktorí by chceli doviesť dlhodobý proces zmierovania do úspešného konca.

"Pevne verím, že nastala skutočná príležitosť na vyriešenie cyperského problému raz a navždy. Očakávam veľa od komplexných rokovaní, ktoré sa obnovia v októbri a verím, že rokovania povedú k podstate veci. Vyzývam preto všetky zainteresované strany, aby vytvorili priaznivú atmosféru," povedal Barroso.

Vyjadril pritom nádej, že prínosy vyplývajúce zo zjednotenia ostrova prevážia nad prípadnými ústupkami, ktoré budú musieť urobiť cyperskí Gréci i Turci.

"Je preto dôležité pripraviť verejnosť na nevyhnutné kompromisy a zabezpečiť zapojenie občianskej spoločnosti do tohto procesu," upozornil Barroso.

Pracovná skupina pre Cyprus bola založená na Barrosov podnet v januári 2009 ako prostriedok EK na podporu rokovaní o urovnaní dlhodobého konfliktu. Predseda komisie v júli 2012 vymenoval Pietera Van Nuffela ako svojho osobného zástupcu pri sprostredkovateľskej misii OSN na Cypre. Vedúcim misie OSN je Alexander Downer, osobitný poradca generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc