Barroso verí, že euroskeptikom sa nepodarí zmariť projekt užšej integrácie EÚ

Brusel 12. februára (TASR) – Európske stredopravé politické strany si zachovajú väčšinu v Európskom parlamente (EP) po európskych voľbách koncom mája, musia sa však zjednotiť pre oživenie európskeho spoločenstva. Uviedol dnes predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso.

Podľa prieskumov volebných preferencií v členských štátoch EÚ niektorí analytici predpovedajú, že európske voľby budú v znamení pozoruhodných volebných ziskov pre pravicové euroskeptické hnutia ako je Národný front (FN) vo Francúzsku, Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), Strana slobody (PVV) v Holandsku. Tieto zoskupenia by spolu s gréckym ľavicovým hnutím SYRIZA, ktoré odmieta európsku jednotnú menu, či s Hnutím piatich hviezd (M5S) Beppeho Grillu v Taliansku mohli dostať aj 20 percent a viac kresiel v europarlamente.

Tieto predstavy živia úvahy, že takýto silný blok europoslancov by mohol bojkotovať ďalšie opatrenia pre užšiu integráciu eurozóny, o ktorú sa snaží súčasná exekutíva EÚ.

Barroso dnes v rozhovore pre agentúru Reuters odmietol takéto pesimistické predpovede a vyjadril nádej, že jasnú väčšinu v novom EP budú mať proeurópsky zamerané strany.

Na druhej strane Barroso uviedol, že jednota stredopravých strán nebude stačiť, ak sa pre podporu väčšej integrácie EÚ nerozhodnú aj subjekty ľavice, ľavého stredu a pravého stredu, liberáli a zelení.

"Musia opustiť svoju zónu pohodlia a podporovať európsku myšlienku," zdôraznil Barroso.

Podľa jeho slov by hlavné politické sily mali odolať pokušeniu zosmiešňovať euroskeptické postoje, ktoré vznikajú v súvislosti s vysokou nezamestnanosťou, úspornými opatreniami a slabším hospodárskym rastom. Práve to sú dôvody rastu popularity pre rôzne populistické a radikálne zoskupenia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl