Barroso vo Varšave: Poľsko sa z novej členskej krajiny EÚ stalo kľúčovým hráčom

Varšava 11. júla (TASR) – Význam Poľska v zjednotenej Európe vyzdvihol dnes vo Varšave predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

"Poľsko sa z novej členskej krajiny Európskej únie stalo kľúčovým hráčom," vyhlásil Barroso po rokovaní s poľským premiérom Donaldom Tuskom. Poznamenal, že bez Poľska nemožno teraz v EÚ prijať žiadne dôležité rozhodnutie.

Hlavnou témou rokovaní, ktoré portugalský politik absolvoval vo Varšave počas jednodňovej návštevy Poľska, bola budúcnosť Európy.

Šéf EK na nich zdôraznil dôležitosť dialógu s umelcami, intelektuálmi a občanmi v záujme propagácie európskej integrácie. "Musíme ešte stále búrať múry v niektorých hlavách a srdciach," citovala Barrosove slová tlačová agentúra DPA. Podľa jeho slov je to osobitne dôležité v období, v ktorom klesá nádej na lepšiu budúcnosť a dôvera v politické inštitúcie.

Predseda Európskej komisie varoval pred nebezpečenstvom rozdelenia Európy na "Sever a Juh", na "centrum a perifériu".

Tusk vyzdvihol význam nového povedomia Európy, opierajúceho sa o plnú solidaritu. Upozornil, že najviac v súčasnosti absentuje pocit spoločnej zodpovednosti za Európu.

3 le hy