Barroso zablahoželal Merkelovej k opätovnému získaniu postu kancelárky

Brusel 17. decembra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes zaslal blahoprajný telegram nemeckej kancelárke Angele Merkelovej v súvislosti s jej znovuzvolením na čelo nemeckej spolkovej vlády.

Barroso zdôraznil, že znovuzvolenie Merkelovej za nemeckú spolkovú kancelárku je potvrdením jej doterajšieho úsilia a signálom pre dôveru v nadchádzajúcich rokoch.

"Nemecko a Európska únia spoločne čelia výzvam spojeným s priebehom ekonomickej konsolidácie a reformami, ktoré sme začali. V posledných rokoch Európska únia a jej členské štáty dosiahli značné úsilie v boji proti kríze. Plody tohto úsilia sú jasne viditeľné a môžeme potvrdiť, že sme na správnej ceste," uviedol šéf exekutívy EÚ v telegrame pre Merkelovú.

Zároveň dodal, že nastala jedinečná príležitosť dať tejto kríze zbohom, vytvárať udržateľný rast a vybaviť EÚ a eurozónu dôveryhodnými a účinnými "zbraňami" proti budúcim rizikám.

Podľa Barrosa sú výsledky nemeckých volieb a vytvorenie novej spolkovej vlády dobrým signálom pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2014. Signálom zodpovednosti a solidarity proti populizmu a iracionalite.

"Európska komisia vníma nemeckú spolkovú vládu ako spojenca pri riešení všetkých týchto snáh a teší sa na konštruktívnu a plodnú spoluprácu s vami a vašim kabinetom," uviedol Barroso v telegrame pre Merkelovú.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl