Barroso: Zatknutie Mladiča je významné pre smerovanie Srbska do EÚ

Deauville/Washington/Amsterdam 26. mája (TASR) – Európsku úniu aj Spojené štáty potešilo zatknutie bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča srbskými orgánmi, Holandsko však pripomenulo, že neznamená automatické prijatie do EÚ.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso ho nazval významným krokom pre Európu aj pre Srbsko. A pripomenul, že počas svojej návštevy Belehradu minulý týždeň v mene Európskej únie opäť vyjadril silnú podporu vyhliadkam Srbska na prípadný vstup do únie.

"Zatknutie Ratka Mladiča je preto veľmi pozitívny vývoj pre Európsku úniu, pre susedov Srbska, ale predovšetkým pre vládu zákona v samotnom Srbsku," povedal Barroso v komuniké. Zdôraznil, že Mladiča je potrebné bezodkladne odovzdať haagskemu Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Plná spolupráca s ICTY je zásadná pre srbské smerovanie k členstvu v EÚ, dodal.

V podobnom duchu sa vyjadril dnes aj americký Biely dom. Zástupca národného bezpečnostného poradcu Bieleho domu Ben Rhodes reportérom povedal, že USA očakávajú rýchle odovzdanie Mladiča haagskemu tribunálu. Zatknutie podľa jeho slov ukázalo, že aj takýchto zločincov je možné dostať pred súd.

Holandský premiér Mark Rutte dnes povedal, že zatknutie Mladiča je významnou podmienkou pre vstup Srbska do EÚ, ale neznamená automatické prijatie.

"Musíte sa pozerať na všetky fakty okolo každého prijatia. Toto bol dôležitý bod, ale neznamená, že… zatknutie tohto muža znamená prijatie. Takto to nefunguje," povedal Rutte v holandskej televízii.

Holandsko bolo jednou z krajín, ktoré najviac trvali na tom, aby EÚ požadovala zatknutie Mladiča predtým, ako umožní Srbsku stať sa súčasťou únie.

Zdroj: Reuters

1 žab gon