Basescu vyzval členov EÚ na podporu vstupu Rumunska do Schengenu

Brusel 14. februára (TASR) – Rumunský prezident Traian Basescu dnes v Bruseli vyzval členské štáty EÚ (Rada EÚ), aby umožnili vstup jeho krajiny do schengenskej zóny, čo je v súlade s legislatívou únie, keď členská krajina splní všetky potrebné podmienky.

Rumunský prezident po návšteve u predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa novinárom pripomenul, že posledná správa Mechanizmu pre spoluprácu a overovania (zverejnená koncom januára), ktorým EÚ sleduje pokrok v oblasti justície, ukázala, že rumunské štátne inštitúcie zodpovedné za boj proti korupcii boli hodnotené pozitívne.

"Skutočnosť, že tieto inštitúcie v Rumunsku fungujú dobre, ma ako prezidenta Rumunska oprávňuje požiadať členské štáty, aby umožnili Rumunsku odvolať sa na svoje právo vstúpiť do Schengenu, čo je zakotvené v Zmluve o EÚ, ak krajina splní podmienky," povedal Basescu počas spoločnej tlačovej konferencie s Barrosom.

Šéf exekutívy EÚ v tejto súvislosti konštatoval, že Rumunsko urobilo značný pokrok v mnohých oblastiach sledovaných prostredníctvom Mechanizmu spolupráce a overovania, avšak pretrvávajú najmä obavy o nezávislosť justície a zavádzanie protikorupčných opatrení do praxe.

Barroso pripomenul, že počas rokovania s Basescom diskutovali o dôležitých otázkach pre Rumunsko a EÚ a venovali sa aj hospodárskej situácii v tejto krajine, ktorej ekonomický výhľad sa zlepšil.

Dôležitou časťou oficiálnych rokovaní oboch politikov bola aj situácia v Moldavsku, najmä s dôrazom na záväzok EÚ podpísať v priebehu tohto roka asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode s Moldavskom. Rumunsko sa považuje za najväčšieho prívrženca a podporovateľa snáh susedného Moldavska v jeho proeurópskom integračnom úsilí.

Barroso v tejto súvislosti poďakoval Rumunsku za podporu pre Moldavsko a dodal, že na základe pozvánky z Kišiňova uskutoční oficiálnu návštevu Moldavska v priebehu prvého polroka 2014.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon