B.COEURE: V úrokovej politike sa eurozóna bude s Britániou a USA roky rozchádzať

Paríž 7. júna (TASR) – Čo sa týka úrokových sadzieb, eurozóna sa bude v tejto otázke v najbližších rokoch s Britániou a USA rozchádzať. Povedal to dnes pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Inter člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeure. Informovala o tom agentúra Reuters.

ECB tento týždeň znížila hlavnú úrokovú sadzbu o 10 bázických bodov na nové historické minimum 0,15 %. Navyše, prvýkrát zmiernila aj depozitnú sadzbu, ktorú tak dostala do negatívneho teritória. Banky tak budú musieť za svoje peniaze uložené v ECB platiť.

V súvislosti so znížením kľúčovej úrokovej sadzby na 0,15 % Coeure povedal, že na tejto úrovni ostane dlhý čas, zatiaľ čo centrálne banky v Británii a Spojených štátoch plánujú v nasledujúcom období sadzby začať zvyšovať.

„Menové podmienky v eurozóne sa na dlhé obdobie budú v porovnaní s podmienkami v Británii a USA líšiť,“ uviedol člen vedenia ECB. „My plánujeme udržať sadzbu blízko nuly mimoriadne dlhé obdobie, zatiaľ čo Spojené štáty a Británia sa v určitom období mienia vrátiť k cyklu zvyšovania sadzieb,“ dodal Coeure s tým, že pod dlhým obdobím myslí niekoľko rokov. Podľa neho by takýto postup mal pomôcť k oslabeniu silného eura, ktoré ohrozuje oživenie ekonomiky eurozóny a vedie k dezinflácii.

Na porovnanie, Bank of England (BoE) ponechala tento týždeň kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 0,5 %, na ktorej sa nachádza už viac než päť rokov. Banka s ňou nepohla napriek tomu, že ekonomika zaznamenáva výrazné oživenie a ceny domov rýchlo rastú. V májovej prognóze ale BoE naznačila, že s rastom hlavnej úrokovej sadzby počíta približne do roka. Americký Federálny rezervný systém (Fed) tiež ráta s postupným zvyšovaním sadzieb, no predbežne by sa tak nemalo stať skôr ako v júli 2015.

1 dan gl