Belehradská Gay Pride skončila nepokojmi

Srbsko je krajinou silných kresťanských tradícií, kde má ortodoxná cirkev len malé pochopenie pre práva, ktoré sa gayovia a lesby žiadajú. Predošlé pokusy usporiadať Gay Pride v Srbsku skončili viac-menej neúspechom.

Tohtoročné podujatie malo podporu Európskej komisie. Na pochode sa zúčastnil šéf delegácie Európskej komisie v Srbsku Vincent Degert, ktorý pochod označil za oslavu hodnôt tolerancie, slobody prejavu a slobody zhromažďovania.

Sobotná Gay Pride v Belehrade sa však viac ako to stala scénou násilných stretov s radikálnymi nacionalistami a hooligans, v ktorých bola zranená asi stovka policajtov.

Útoky na Gay Pride ako aj na policajné zložky boli týmito skupinami plánované vopred. Keď ich polícia vytlačila z hlavného priestoru vyhradeného pre Gay Pride hádzali na príslušníkov poriadkových zborov kamene a iné predmety. Prevracali nádoby na odpadky a zapálili niekoľko áut.

Neskôr sa obrátili proti iným cieľom, podpálili aj sídlo Demokratickej strany prezidenta Borisa Tadića, vtrhli aj do sídla Socialistickej strany a Liberálno-demokratickej strany. Zaútočili aj na mešitu v Belehrade, niekoľko veľvyslanectiev, vyrabovali niekoľko obchodov.

Násilie trvalo niekoľko hodín, kým sa polícia snažila demonštrantov rozohnať za pomoci slzného plynu a obrnených vozidiel. Centrum Belehradu bolo utvorené pre akúkoľvek dopravu.

Väčšina násilníkov boli mladí ľudia, ktorí si maskovali tváre. Podľa srbskej agentúry Beta bolo na mieste demonštrácií vidieť postávať aj kňazov srbskej ortodoxnej cirkvi.

Srbské ministerstvo vnútra oznámilo, že zranených bolo celkovo 141 ľudí, 121 z nich boli príslušníci polície. Zatknutých bolo 207 ľudí. Materiálne škody sa odhadujú na jeden milión eur.

Srbský prezident Boris Tadić násilie odsúdil.

„Páchatelia a organizátori násilia budú zatknutí a potrestaní. Sloboda prejavu je garantovaná ústavou a útoky proti polícii sú považované za útok proti štátu“, povedal.

Strety zdôraznili intoleranciu, ktorá stále pretrváva v srbskej spoločnosti. Podľa komentátorov môžu takéto násilné prejavy poškodiť imidž Srbska v kritickom čase, kedy Únia signalizuje ochotu udržať konštruktívny prístup k srbskej žiadosti o členstvo v bloku.