Belgická vláda je pripravená uznať Palestínu ako štát

Brusel 3. decembra (TASR) – Belgicko je pripravené uznať Palestínu ako štát aj podľa medzinárodného práva. Vyplýva to z dohody medzi koaličnými stranami, ktoré zostavili federálnu vládu. K uznaniu Palestíny by mohlo dôjsť už na budúci týždeň, keď vláda predloží tento návrh do parlamentu, uviedla dnes tlačová agentúra Belga.

Belgický denník Le Soir pripomenul, že väčšinovú dohodu sa v tomto ohľade podarilo dosiahnuť medzi stranami stredopravicovej koalície, ktorými sú Reformné hnutie (MR), Flámski liberálni demokrati (VLD), Flámski kresťanskí demokrati (CD&V) a Nová flámska aliancia (N-VA).

Politická dohoda uvádza, že medzi faktory, ktoré rozhodujú o „správnom načasovaní“ uznania palestínskeho štátu, patrí rozvoj spolupráce medzi členskými krajinami Európskej únie a úsilím EÚ podporovať mierový proces s cieľom konečného a komplexného riešenia vzťahov medzi Izraelom a palestínskym štátom.

Belgickí vládni predstavitelia v tejto dohode stanovili, že hranice uznávaného územia Palestíny budú také, aké boli v roku 1967. Prípadné úpravy hraníc musia byť so súhlasom oboch strán.

Belgicko sa po súhlase parlamentu s týmto vládnym návrhom môže stať druhou krajinou v Európe, ktorá oficiálne uzná štátnosť Palestíny. Prvým členským štátom, ktorý tento krok už odobril, je Švédsko.

Téma uznania Palestíny je na pracovnom stole aj ďalších krajín EÚ. V utorok poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu schválili uznesenie, v ktorom vyzývajú vládu na uznanie palestínskeho štátu. Ide o symbolický krok, ktorý demonštruje narastajúcu netrpezlivosť Európy s viaznucim mierovým procesom medzi Izraelom a Palestínčanmi.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem