Belgické letiská zaviedli skríning cestujúcich z krajín s ebolou

Brusel 20. októbra (TASR) – Belgická národná koordinátorka pre ebolu Erika Vliegheová potvrdila, že na belgických letiskách sa oddnes zavádza povinný skríning cestujúcich zo západoafrických afrických krajín postihnutých ebolou, s ktorými má Belgicko priame letecké spojenie.

Skríning sa bude vykonávať v prípade pasažierov z Guiney, Libérie a Sierra Leone.

Nový belgický premiér Charles Michel zdôraznil, že Belgicko koná rovnako ako niektoré ďalšie krajiny, ktoré toto opatrenie na svojich letiskách už zaviedli. Ide o USA, Kanadu, Britániu, Francúzsko a Českú republiku.

Belgická ministerka pre sociálne záležitosti vecí a zdravie Maggie De Blocková oznámila vymenovanie národnej koordinátorky pre ebolu minulý týždeň. Stalo sa tak deň po tom, ako sa zástupcovia rezortov zdravotníctva EÚ zhodli v Bruseli na tom, že úrady jednotlivých členských krajín môžu prijať samostatné rozhodnutia na kontrolu cestujúcich z postihnutých krajín.

Belgická spoločnosť Brussels Airlines je jednou z mála leteckých spoločností, ktoré ešte ponúkajú lety do regiónu západnej Afriky. Okrem Belgičanov tam ešte lietajú francúzske letecké spoločnosti.

Na tému ebola dnes rokujú aj ministri zahraničných vecí EÚ počas stretnutia v Luxemburgu. Pokúsia sa „rozhýbať“ európsku reakciu na epidémiu eboly, ktorá predstavuje potenciálnu hrozbu najväčšej humanitárnej katastrofy našej generácie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc