Belgické mesto Liege a 140 obcí vo Francúzsku chcú zostať mimo dosahu TTIP

Brusel 3. februára (TASR) – Mestská rada belgického Liege schválila návrh vyhlasujúci toto mesto za „nespadajúce pod TTIP“. Ide o nesúhlasný postoj mestských poslancov s prebiehajúcimi rokovaniami medzi EÚ a USA o Transatlantickej dohode o voľnom obchode a investíciách. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Belga.

Podľa vyjadrenia volených zástupcov mesta táto širokorozsiahla obchodná zmluva môže mať konkrétne a škodlivé dopady na spoločenský život mesta, napríklad v oblasti školstva alebo kultúry.

V pondelok sa pred budovou mestskej radnice zhromaždilo niekoľko desiatok aktivistov, ktorí protestovali proti TTIP a vyzývali členov mestskej správy, aby nezaváhali pri svojom rozhodnutí.

Mesto Liege žiada, aby boli európsko-americké rokovania pozastavené a aby sa upustilo od tejto zmluvy, ktorej primárnym cieľom je vytvoriť obchodný priestor bez prekážok pre podnikanie.

„Na všeobecnej úrovni by TTIP mohla ovplyvniť naše kultúrne inštitúcie a vzdelávanie,“ uviedol v tejto súvislosti starosta mesta Willy Demeyere.

Mestská poslankyňa zo strany Ecolo Caroline Saalová upozornila, že Liege týmto svojím pondelkovým rozhodnutím nezmení postoj samotnej Európy, ale je dôležité postaviť sa proti TTIP, pretože obce a mestá budú dohodou ovplyvnené, napríklad na úrovni stravovania v školských jedálňach alebo pri používaní pesticídov.

Belgická strana práce (PTB) upozornila, že vo Francúzsku sa rovnakou cestou ako Liege vybralo už 140 obcí, ktoré protestujú proti TTIP.

V pondelok sa vyjednávači EÚ a USA stretli v Bruseli na v poradí už ôsmom kole rokovaní o TTIP. Rokovania, ktoré sú zamerané na búranie regulačných prekážok, budú trvať do konca týždňa. Ďalšie kolo rokovaní sa uskutoční v apríli v USA a potom začiatkom leta opäť v Bruseli.

Vyjednávači by chceli ukončiť rokovania čo najskôr a pripraviť dohodu na podpis ešte do konca tohto roka.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem