EÚ označila za „nešťastné“ slovné útoky Kaddáfího proti Švajčiarsku

Brusel 26. februára (TASR) – Za "nešťastné" označila dnes Európska únia najnovšie slovné útoky líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, namierené proti Švajčiarsku.

"Ak médiá prezidenta Líbye citovali presne, bol to veľmi nezvyčajný komentár. Kaddáfího výroky o svätej vojne (džiháde) proti Bernu sa zrodili v čase, keď Brusel zintenzívnil snahu o diplomatické vyriešenie krízy medzi Líbyou a Švajčiarskom," povedal pred novinármi hovorca spoločnej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a obrannú politiku Catherine Ashtonovej, Lutz Güllner.

Kaddáfí vyzval vo štvrtok moslimov na svätú vojnu proti Švajčiarsku za použitia "všetkých prostriedkov". Alpskú krajinu pritom označil za "neveriaci a obscénny štát" likvidujúci mešity.

Líbyjský líder pritom zdôraznil, že džihád, ktorý opísal ako právo na ozbrojený boj, nemá nič spoločné s terorizmom. Násilné aktivity al-Káidy v tejto súvislosti označil za zločinné a prirovnal ich ku duševnej chorobe.

Každý moslim kdekoľvek na svete, ktorý by spolupracoval so Švajčiarskom, je podľa Kaddáfího odpadlíkom, stavajúcim sa proti prorokovi, Bohu a Koránu. Zmienka o likvidácii mešít súvisí s referendom, v ktorom Švajčiari schválili zákaz stavby minaretov.

Vzťahy Líbye a Švajčiarska sa dramaticky zhoršili v roku 2008, keď v Ženeve nakrátko zadržali Kaddáfího syna kvôli – neskôr odvolaným – obvineniam z týrania domácich zamestnancov.

Zdroj: APA

5 ko juh