Eurokomisár De Gucht považuje svoj spor s daňovým úradom za absurdný

Brusel 11. novembra (TASR) – Belgický liberálny politik a eurokomisár pre obchod Karel De Gucht v nedeľu vyhlásil, že verí v dosiahnutie dohody s belgickým daňovým úradom, ktorý od neho požaduje vrátenie sumy 900.000 eur za podvody pri burzovej operácii, zaplatenie finančnej pokuty a úrokov. Uviedol dnes belgický denník Le Soir.

Denník citoval komisárove slová, ktorý v nedeľu večer pre flámsku televíznu stanicu VRT uviedol, že jeho spor s finančníkmi je "absurdný."

Belgický finančný denník Echo v piatok pripomenul, že daňový úrad v Belgicku žiada od eurokomisára De Guchta vrátenie 900.000 eur. Nedoplatok v tejto sume mal vzniknúť po podvode, ktorého sa komisár údajne dopustil tým, že nepriznal vyššiu hodnotu akciových podielov počas burzovej operácie vykonanej spoločne so svojou manželkou. Táto burzová transakcia mala obom manželom priniesť zisk vo výške 1,2 milióna eur.

Keďže sa nepodarilo dospieť k mimosúdnej dohode, De Gucht bude čeliť súdnemu sporu. Súd zasadne 25. novembra, sedem mesiacov pred parlamentnými voľbami v Belgicku a pred celoeurópskymi voľbami do Európskeho parlamentu.

De Gucht pre VRT pripomenul, že jeho daňový spor s finančnými úradmi nemá vplyv na jeho povinnosti eurokomisára či na jeho pozíciu v rámci exekutívy EÚ. Podľa neho ide o súkromnú záležitosť, ktorá datuje ešte od roku 1996.

"Nemá to nič spoločné s mojím mandátom," povedal De Gucht. A dodal, že "je veľmi zlé," ak daňová kontrola má právomoci tajne zhabať peniaze a majetok nejakej spoločnosti.

Federálny poslanec Luk Van Biesen, De Guchtov stranícky kolega z Flámskej liberálno-demokratickej strany (VLD), uviedol, že strana nebude tlačiť na ministra pre daňové podvody Johna Crombeza, aby prehodnotil tento prípad. Pripomenul, že štátne daňové orgány majú dosť prostriedkov na boj proti tomuto javu a požiadal, aby boli použité efektívne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl