Belgicko je najbohatšou krajinou EÚ v podiele finančnej hotovosti na obyvateľa

Brusel 25. septembra (TASR) – Belgicko je podľa prepočtu finančnej hotovosti na jedného obyvateľa na druhom mieste v Európe, hneď po Švajčiarsku, a na prvom mieste spomedzi štátov Európskej únie (EÚ). Uviedol to dnes internetový server belgickej rozhlasovej a televíznej stanice RTBF.

RTBF informovala, že ide o údaje, ku ktorým sa dopracovala poisťovňa Allianz. Spresnila však, že v prieskume ide len o finančné bohatstvo, kde sa nebral do úvahy nehnuteľný majetok, a o čisté finančné aktíva už po odpočítaní záväzkov.

Belgicko sa ocitlo na pozícii druhej najbohatšej európskej krajiny s čistým finančným bohatstvom takmer 74.000 eur na obyvateľa. Prvenstvo patrí so 142.000 eur/obyvateľa Švajčiarsku, ktoré však nie je členom EÚ, takže v priestore únie je Belgicko na prvom mieste.

Podľa RTBF sú dve možné vysvetlenia tohto javu. Po prvé, v Belgicku je vysoká miera úspor. Zhruba 240 miliárd eur patriacich obyvateľom Belgicka je umiestnených na sporiacich účtoch. A po druhé, Belgičania sú málo zadlžení.

Stanica RTBF zároveň spresnila, že ide o výpočty naznačujúce priemerné úspory. Skutočnosť, ako potvrdila aj Národná banka Belgicka, je taká, že 20 % najbohatších Belgičanov má na účtoch 60 % národného bohatstva.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl