Belgicko je v prípade tieňovej ekonomiky najhoršou krajinou západnej Európy

Brusel 13. mája (TASR) – Tieňová ekonomika Belgicka by tohto roku mohla predstavovať 63 miliárd eur, čo znamená 16,4 percenta celkovej hospodárskej aktivity v krajine, uviedla dnes tlačová agentúra Belga.

Podľa údajov denníka De Morgen, ktorý sa odvoláva na podrobný prieskum rakúskeho profesora Friedricha Schneidera, ide o mierny pokles voči predošlým rokom, Belgicko však v tejto kategórii zostáva najhorším štátom spomedzi krajín západnej Európy.

Profesor z Univerzity v Linci je považovaný za experta na tieňové ekonomiky v Európe. Podľa jeho údajov v roku 2008 tieňová ekonomika Belgicka v roku 2008 dosiahla 17,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V roku 2009 to bolo už 17,8 percent HDP, nasledoval pokles v roku 2012 na 16,8 percenta HDP a toho roku by to malo opäť klesnúť.

Belgicko je v týchto ukazovateľoch na najhoršom mieste spomedzi krajín západnej Európy. V Nemecku by tohto roku nelegálne a nezdanené ekonomické aktivity mali dosiahnuť 13 percent HDP, vo Francúzsku 9,9 percent HDP, ešte menej v Británii, kde odhady hovoria o 9,7 percentách HDP alebo v Holandsku, kde tieňová ekonomika by nemala presiahnuť úroveň 9,1 percent HDP.

Belgická agentúra v tejto súvislosti uviedla, že najhoršie výsledky v súvislosti s tieňovou ekonomikou dosahujú štáty strednej a východnej Európy, pričom najhorší stav je v Bulharsku, kde toho roku by tieňové ekonomika mohla dosiahnuť až 30-percentnú úroveň.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk