Belgicko nechce zásah v Sýrii bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN

Brusel 28. augusta (TASR) – Belgicko nepatrí medzi krajiny podporujúce intervenciu v Sýrii bez mandátu OSN. Uviedol to dnes šéf belgickej diplomacie Didier Reynders.

Belgická stanica RTBF pripomenula, že kým Spojené štáty, Francúzsko či Británia zaujali odhodlanú pozíciu intervenovať v Sýrii proti vláde Bašára Asada, Belgicko je oveľa váhavejšie a nechce sa angažovať bez poverenia Bezpečnostnej rady OSN.

Belgická vláda chce mať predovšetkým dôkazy o zodpovednosti sýrskeho vládnuceho režim za použitie chemického arzenálu.

Reynders dnes pripomenul, že Belgicko a ďalších 37 štátov žiada od generálneho tajomníka Pan Ki-muna vypracovanie podrobnej správy expertov OSN o použití chemických zbraní.

"Kto presne použil tieto zbrane? Ak nemôžeme mať k dispozícii správu OSN, sme pripravení prijímať informácie od štátov, ktoré tvrdia, že majú dôkazy," uviedol Reynders s odkazom na adresu USA, Británie či Francúzska.

Šéf belgickej diplomacie spresnil, že na dnes požiadal o schôdzku predstaviteľov NATO kvôli výmene dôležitých informácií o udalostiach v Sýrii, lebo spojenci v rámci aliancie by si mali vymieňať dôležité informácie.

Reynders zároveň vyzval na opatrnosť a upozornil na možné riziká prípadnej vojenskej akcie v Sýrii, s dopadom na situáciu v celom regióne a celosvetovú bezpečnostnú situáciu, ak k dôjde k zásahu bez súhlasu BR OSN.

"Pretože Rusko by sa zajtra tiež mohlo rozhodnúť zasiahnuť bez súhlasu OSN. Ide o veľmi citlivú záležitosť," skonštatoval Reynders.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem