Belgicko ponúka odborné skúsenosti pri likvidácii chemických zbraní v Sýrii

Brusel 27. septembra (TASR) – Stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN sa na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku dohodli na návrhu rezolúcie o sýrskych chemických zbraniach. Belgicko v tejto súvislosti opäť ponúka svoje odborné skúsenosti s likvidáciou chemického arzenálu.

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders už minulý týždeň navrhol odborníkov z belgickej armády, ktorí v tejto oblasti disponujú uznávanými odbornými znalosťami.

Reynders pripomenul, že táto odbornosť je dedičstvom minulosti, keďže vôbec prvé chemické zbrane boli použité na belgickej pôde, a to počas prvej svetovej vojny. Nemecká armáda vtedy množstvom vypálených granátov s chemickým obsahom nešetrila.

"Každý rok nachádzame okolo 200 ton starej munície. Päť percent z toho má chemické zloženie," povedal pre belgickú stanicu RTBF podplukovník Eric Carette.

Prvých 60 rokov od prvej svetovej vojny bola objavovaná munícia zhadzovaná do mora, od roku 1980 sa však postupne nachádza "otrávené dedičstvo vojny", starostlivo ukladané na základni Poelkapelle a postupne likvidované.

Belgicko má teda za sebou niekoľko desaťročí praxe systematického ničenia chemických zbraní.

Podľa údajov z vojenského prostredia si odborná čata zameraná na likvidáciu chemických zbraní poradí so všetkými typmi munície a druhmi ničivého plynu.

Sýrsky chemický arzenál zahŕňa yperit (horčicový plyn), aký sa používal v období 1914-18, rovnako ako aj neurotoxický plyn sarin. Belgická strana tvrdí, že má metódy prispôsobené na ich likvidáciu.

Belgicko zároveň tvrdí, že sýrsky chemický arzenál by mal byť zničený na území Sýrie, lebo ide o jemný a zdĺhavý proces. Ako príklad uviedla, že likvidácia jedného granátu na základni Poelkapelle trvá niekedy aj pol dňa.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem