Belgicko sa nakoniec rozhodlo pre eurokomisárku – bude ňou Thyssenová

Brusel 4. septembra (TASR) – Belgicko rozhodlo: novou eurokomisárkou sa stane europoslankyňa z tábora kresťanských demokratov Marianne Thyssenová. Dnes by sa v rámci rozhovorov o budúcom zložení komisie mala stretnúť s novozvoleným predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Liberáli a kresťanskí demokrati, ktorí sú zodpovední za rokovania o zostavení budúcej federálnej vlády Belgicka, sa nakoniec, po dlhej noci rokovaní, dohodli na prerozdelení vplyvných politických postov.

Podľa ich dohody bude novým premiérom Belgicka kandidát liberálneho Reformného hnutia (MR), kým politička z Flámskej kresťanskodemokratickej strany (CD&V) Marianne Thyssenová získa funkciu eurokomisárky.

Jej najvážnejším súperom v boji o kreslo v exekutíve EÚ bol šéf diplomacie Didier Reynders z tábora liberálov.

Thyssenová, ako dnes naznačil internetový server EurActiv na základe uniknutých dokumentov z Junckerovho prostredia, by mohla v komisii získať portfólio školstva, mládeže a viacjazyčnosti.

Ide o post, ktorý sa v Európskej komisii považuje za menej dôležitý, a podľa diplomatických náznakov Juncker mohol takto Belgicko „potrestať“ za to, že príliš dlho váhalo s nomináciou svojho kandidáta do Európskej komisie.

S príchodom Thyssenovej do Junckerovho tímu zanikol problém slabého zastúpenia žien v budúcej eurokomisii. Bude ich znovu deväť, ako v doterajšom zložení komisie, ktorej šéfuje José Manuel Barroso.

Vyvážené rodové zastúpenie bolo dôležité, pretože Európsky parlament vážne hrozil, že neschváli zloženie Európskej komisie, v ktorej bude menej žien než doteraz.

Thyssenová zároveň v komisii posilní krídlo Európskej ľudovej strany (EĽS) – je totiž podpredsedníčkou tejto najväčšej európskej politickej skupiny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem