Belgicko si ako posledná krajina EÚ vo štvrtok pripomenie Deň daňovej slobody

Brusel 7. augusta (TASR) – Belgičania majú najvyššiu daňovú záťaž v krajinách Európskej únie (EÚ). Deň daňovej slobody tam tento rok pripadne na 8. augusta.

Priemerný belgický pracovník bude v roku 2013 pracovať až do 8. augusta na to, aby pokryl verejné výdavky štátu (daňové a sociálne povinnosti). Belgicko je krajina EÚ, ktorá zaťažila zamestnancov najvyššími daňami, uviedol dnes v správe pre médiá belgický Ekonomický inštitút Molinari (IEM).

Efektívna daňová sadzba pre belgických zamestnancov je v roku 2013 na úrovni 45,06 %. To je o 0,95 % viac ako v minulom roku a o 1,07 % viac ako pred troma rokmi, uvádza sa v správe IEM.

"Belgický pracovník je daňovo najviac zaťažený v Európskej únii. Rovnako ako aj v minulom roku majstrom vysokého zdaňovania je opäť Belgicko. Povinné odvody budú 8. augusta 2013 predstavovať súhrnný stav 60,25 % z príjmov," upozornil IEM.

Deň daňovej slobody je v EÚ veľmi rôznorodý. Tento rok si ho na Cypre pripomenuli už 14. marca, v Írsku 24. apríla a na Malte 29. apríla. Ide o krajiny, ktoré najmenej zdaňujú svojich zamestnancov. Oproti tomu sú krajiny, kde je daňová záťaž na priemerného zamestnanca najvyššia. Deň daňovej slobody najneskôr oslavujú v Rakúsku, a to 23. júla, vo Francúzsku 26. júla a napokon v Belgicku 8. augusta. Na Slovensku pripadol v roku 2013 na 3. júna.

"Ak zamestnávatelia opúšťajú Belgicko, nie je to preto, že zamestnanci sú príliš drahí, ale preto, že dane a sociálne odvody na zamestnancov sú najvyššie v Európe," uviedol spoluautor štúdie IEM James Rogers pre agentúru Belga.