Belgicko spolu s Radou Európy pripravuje konferenciu na ochranu záujmov detí

Brusel 20. novembra (TASR) – Belgická vláda dnes, v deň 25. výročia Dohovoru OSN o právach dieťaťa, uviedla, že v rámci belgického predsedníctva Výboru ministrov Rady Európy v spolupráci s Oddelením pre práva detí Rady Európy pripraví v dňoch 9. a 10. decembra v Bruseli európsku konferenciu zameranú na tému „najvyšších záujmov detí“.

Túto informáciu dnes potvrdili ministri z flámskej a valónskej komunity zaoberajúci sa právami detí Sven Gatz a Rudy Demotte, podpredseda federálnej vlády a šéf diplomacie Didier Reynders a minister spravodlivosti Koen Geens.

Dvojdňová konferencia je zameraná na pokrok v otázke ochrany práv detí a poskytne priestor odborníkom zo 47 členských štátov Rady Európy i zástupcom medzinárodných a mimovládnych organizácií.

Na základe výmeny skúseností a zdieľania nástrojov, ako aj stanovením spoločných etických pravidiel je cieľom konferencie vyššia podpora pre detských pracovníkov, ktorí musia prijímať dôležité rozhodnutia vo svojej každodennej práci.

Účastníci konferencie sa budú osobitne venovať lepšej ochrane záujmov detí v rodinných záležitostiach. Čiže – ako zohľadniť záujmy detí, ak sú v rozpore so záujmami ich rodičov alebo spoločnosti, alebo aké by mali byť dlhodobé záujmy detí v prípade rozchodu ich rodičov alebo v prípade trestu odňatia slobody jedného z rodičov.

Organizátori konferencie tvrdia, že je dôležité, aby sudcovia, lekári, psychológovia, pedagógovia, sociálni pracovníci a ďalší odborníci pre oblasť detí a mládeže mali k dispozícii potrebné nástroje na posúdenie a určenie čo najlepšieho záujmu dieťaťa. Na dosiahnutie tohto cieľa sa belgické orgány rozhodli pripraviť legislatívne ustanovenia okolo tejto koncepcie a príslušné etické pravidlá.

Závery diskusií budú zverejnené 10. decembra, keď si verejnosť pripomína Medzinárodný deň ľudských práv.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem