Belgicko vlani vyhostilo 2712 občanov iných krajín EÚ kvôli sociálnym dávkam

Brusel 6. februára (TASR) – Belgický Úrad pre cudzincov (OE) oznámil, že v roku 2013 rozhodol o vyhostení z krajiny 2712 občanov iných členských štátov Európskej únie. Z dôvodu neprimeranej záťaže pre systém sociálneho zabezpečenia.

Počet vyhostení za vlaňajšok, ako uviedla tlačová agentúra Belga, je trikrát vyšší ako celkový počet vyhostených občanov iných krajín EÚ za predošlé tri roky.

"Nejde o fyzické vyhostenia, ale o administratívne konanie," uviedla predstaviteľka federálneho ministerstva vnútra Katrien Jansseunová. A spresnila, že úrady určili konkrétnym osobám dátum na ukončenie pobytu v Belgicku, nakoľko sa tieto osoby stali neprimeranou záťažou pre systém sociálneho zabezpečenia.

Nárast počtu administratívnych vyhostení, ktorý sa týkal najmä rumunských a bulharských štátnych príslušníkov, bol výsledkom posilnenia monitoringu vykonávaného Úradom pre cudzincov. Od roku 2011 sa dáta zbierané OE vzťahujú aj na údaje o sociálnom zabezpečení, čo úradom umožňuje zistiť zneužívanie sociálneho systému.

Právo voľného pohybu a pobytu občanov Európskej únie, ktoré bolo prijaté v roku 2004, je jedným zo základných a najviac oceňovaných práv zo strany občanov EÚ, zároveň však stanovuje, že toto právo sa nesmie stať neprimeranou záťažou pre systém sociálnej pomoci hostiteľského štátu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem