Belgicku a Holandsku hrozí pohraničný spor o mäkké drogy

Brusel 15. augusta (TASR) – Belgicku a Holandsku hrozí pohraničná "vojna" kvôli ľahkým drogám. Starostovia belgických miest a obcí v tesnej blízkosti holandského pohraničného mesta Maastricht uvažujú o možnosti opätovného zavedenia colných kontrol na vnútornej hranici EÚ, čo by bolo v súlade s európskou legislatívou.

Dôvodom je rozhodnutie mestskej rady v Maastrichte presunúť tri kaviarne, kde je povolený obmedzený predaj ľahkých drog, takzvané "coffee shopy", do priemyselnej zóny mimo centra mesta, tesne v blízkosti belgických hraníc. Uviedla to v stredu večer holandská televízna stanica NOS.

Starostovia belgických lokalít Voeren, Riemst a Lanaken sú rozhodnutím maastrichtskej radnice pobúrení a uvažujú aj o možnosti dočasného uzavretia hranice s Holandskom a o kontrole osobných áut na colných priechodoch z dôvodu pašovania marihuany.

Starosta obce Voeren Huub Broers uviedol, že európska legislatíva dovoľuje dočasné uzavretie hranice v prípade hroziaceho nebezpečenstva. O tomto scenári chce v najbližších dňoch diskutovať aj so starostami susedných obcí v pohraničnom regióne.

Najvyšší holandský súd v stredu totiž rozhodol, že Maastricht môže presunúť tri coffe shopy z centra mesta na jeho okraj, do priemyselnej zóny. S týmto krokom súhlasili aj majitelia kaviarní.

Predstavitelia mesta dúfajú, že tento krok pomôže zastaviť prílev turistov zo zahraničia, ktorí navštevujú Maastricht kvôli možnosti voľne nakúpiť mäkké drogy.

Belgické pohraničné mestá sa snažili zabrániť opatreniu, ktoré posunie coffe shopy a predaj marihuany bližšie k ich hranici, ale holandský súd uviedol, že belgické mestá sú dostatočne vzdialené od Maastrichtu.

Maastrichtská samospráva má v úmysle presunúť z centra mesta sedem coffe shopov do okrajových a málo navštevovaných zón mesta. Tento krok má pomôcť v boji proti drogovej turistike.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) izi