Belgický minister zahraničia by chcel v rámci NATO vytvoriť európsky pilier

Brusel 19. septembra (TASR) – Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders je zástancom vytvorenia akéhosi "európskeho piliera" v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO), uviedla dnes rozhlasová a televízna stanica RTBF.

Počas konferencie o úlohe Belgicka na medzinárodnej scéne, ktorá sa pri príležitosti otvorenia nového školského roka konala v Kráľovskom inštitúte pre obranu, Reynders v utorok večer uviedol, že si vie predstaviť vytvorenie skutočného európskeho piliera v rámci NATO. Ten by bol podľa neho znakom obranno-bezpečnostnej emancipácie starého kontinentu v dobe, keď sa Spojené štáty sústreďujú čoraz viac na oblasť Tichého oceánu.

"Aj napriek tomu, čomu mnohí veria, ja som presvedčený, že Američania nemajú v záujme brániť emancipácii Európskej únie v otázkach bezpečnosti a obrany. Naopak, oni nám stále vyčítajú nedostatok ambícií v tomto smere," uviedol Reynders

Reynders poukázal na potrebu posilnenia štrukturálnej spolupráce medzi EÚ a NATO a v tomto duchu spresnil, že nadišla správna chvíľa na vytvorenie tzv. "európskeho piliera" v rámci aliancie. Ten by sa mohol začať vytvárať napríklad v podobe pravidelných stretnutí medzi veľvyslancami členských štátov EÚ, ktoré sú tiež členmi NATO.

Minister pripomenul skutočnosť, že bez vytvorenia NATO ako medzinárodnej bezpečnostnej organizácie by zrejme neexistovala ani EÚ v súčasnej podobe a dodal, že "európsky pilier" netreba chápať ako iniciatívu zameranú proti Amerike.

"Chcem zopakovať, že by nešlo o integráciu zameranú proti Spojeným štátom, ale o vyjadrenie našej vôle rozvíjať nezávislé a hodnoverné európske sily na báze spolupráce a hlbokej interoperability s našimi neeurópskymi spojencami," zdôraznil Reynders svoje predstavy o európskom bloku v rámci NATO.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem