Belgický premiér apeloval na viac európskeho entuziazmu a inšpirácie

Brusel 3. februára (TASR) – Belgický premiér Elio Di Rupo dnes pred zástupcami diplomatických a konzulárnych úradov v Belgicku vyjadril obavy, že májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) budú v znamení vzostupu euroskeptických síl. Vyzval preto predstaviteľov Európskej únie, aby občanom EÚ sprostredkovali viac európskeho entuziazmu.

Di Rupo v tejto súvislosti apeloval na EÚ, aby umožnila Európanom predstaviť si lepšiu budúcnosť, vrátane účinných opatrení na obnovu hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Uviedla to tlačová agentúra Belga.

"Sú namieste obavy, že euroskeptici a tí, ktorí sú proti Európe získajú vo voľbách dobré skóre," uviedol premiér s odkazom na eurovoľby v rámci každoročného stretnutia so zahraničnými diplomatmi.

Upozornil, že európsky projekt nemôže mať budúcnosť, ak v ňom občania nebudú vidieť svoje miesto a skonštatoval, že "Európa sa nemôže rozvíjať bez Európanov a proti Európanom".

Belgický premiér pripomenul, že EÚ v minulosti už dokázala, že môže byť pozitívnou silou a má schopnosť zlepšiť každodenný život občanov a podnikov v priestore únie.

"Ale EÚ nemôže žiť na vavrínoch. Namiesto toho je nutné znovu inšpirovať Európanov a umožniť im, aby si predstavili lepšiu budúcnosť," uviedol šéf belgickej federálnej vlády.

Podľa jeho slov Európa nemôže byť obmedzená len na rozpočtovú disciplínu, naopak, EÚ musí lepšie chrániť svojich občanov a byť povestným motorom pre vytváranie kvalitných pracovných miest.

Di Rupo v tejto súvislosti uviedol, že v decembri 2013 bolo v EÚ bez práce 26 miliónov ľudí, z toho 19 miliónov v štátoch eurozóny. V niektorých členských krajinách alebo regiónoch bola miera nezamestnanosti mladých ľudí vyššia ako 50 percent.

"Tieto dramatické čísla volajú po odpovedi," odkázal Di Rupo predstaviteľom EÚ. Ocenil síce sériu opatrení, ktoré sa v EÚ prijali na podporu zamestnanosti, najmä zamestnanosti mladých, ale podľa jeho slov EÚ musí napredovať "rýchlejšie a ďalej" a investovať do skutočnej priemyselnej politiky a vývoja, aby EÚ nestrácala pozície voči ostatným svetovým hráčom.

(spravodajca Jaromír Novak) rsc