BERÉNYI: Tí, ktorí presadzujú členstvo Turecka v EÚ, majú záujem ju znefunkčniť

Bratislava 20. apríla (TASR) – Európska únia nie je momentálne pripravená prijať ďalších členov okrem Chorvátska. Domnieva sa to zástupca predsedu SMK József Berényi s tým, že na druhej strane na tento krok nie sú nachystané ani ostatné štáty bývalej Juhoslávie.

Perspektíva vstupu do únie im však podľa Berényiho pomáha k prevzatiu reformných krokov a príslušných legislatívnych opatrení. „Turecko je ešte väčší problém. Mám dojem, že tí, ktorí vehementne presadzovali a presadzujú ich členstvo okrem Turecka, majú skôr záujem znefunkčniť úniu ako jej pomáhať,“ konštatoval pre TASR. Dodal, že samotné Turecko si musí uvedomiť, že v súčasnosti na ich vstup nie je šanca, pričom EÚ by poškodila samu seba a okamžite by sa stala menej funkčnou inštitúciou.

Berényi poznamenal, že s ďalším rozširovaním európskej dvadsaťsedmičky sa netreba veľmi ponáhľať. Vysvetlil to istou únavou z tohto procesu, ako aj tým, že občania západnej Európy vnímajú úniu skôr ako sprostredkovateľa problémov než riešení. „Keď sa táto nálada vyhrotí, tak sa môžu niektorí vyčleniť a založiť niečo iné. Takže zodpovední politici, ktorí chcú mať funkčnú Európu, sú skôr opatrní ohľadom ďalšieho rozširovania,“ podčiarkol.

V prípade takých iniciatív, akou bolo vyhlásenie samostatnosti Kosova, sa SMK rozhodne podľa situácie a pomerov, aké v danej krajine vládnu. Zdôraznil, že politikou ich strany nie je podporovať všetko, čo sa týka odtrhnutia menšinových oblastí od materských krajín. „Závisí to od toho, čo si vyžaduje momentálna situácia, aké sú tam pomery, možnosti uplatňovania normálnej spolupráce a ľudských práv,“ avizoval s tým, že SMK bola jedinou stranou na Slovensku, ktorá podporovala nezávislosť Kosova. „Boli sme obvinení z toho, že máme nejaké skryté záujmy, aby sa niečo podobné stalo na južnom Slovensku,“ pripomenul Berényi. Dodal, že tento krok podporili nie zo zákerných dôvodov, ale preto, že tam nevideli priestor na presadzovanie ľudských práv a optimálnu spoluprácu kosovských Albáncov a Srbov.

Dôkazom takejto politiky SMK je podľa neho aj to, že strana od samého začiatku vypuknutia podobného problému ako v Kosove podporovala územnú integritu Gruzínska. „Na všetkých medzinárodných fórach sme hlasovali konzekventne, vždy za to, aby ruská armáda opustila Abcházsko a Južné Osetsko a aby bola nastolená územná integrita Gruzínska,“ upozornil. Rusko uznalo nezávislosť týchto dvoch gruzínskych separatistických regiónov a vyzvalo ďalšie štáty, aby nasledovali ich príklad. Moskva sa ale iba niekoľko mesiacov predtým postavila proti vyhláseniu samostatnosti bývalej srbskej provincie Kosovo.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

er ed