Berlusconi: Izrael by mal byť v Európskej únii

Jeruzalem 1. februára (TASR) – Taliansky premiér Silvio Berlusconi sa dnes znova vyslovil za to, aby Európska únia prijala za člena Izrael, do ktorého dnes pricestoval na trojdňovú návštevu.

"Mojím najväčším želaním, pokým som aktérom politiky, je priviesť Izrael k členstvu v Európskej únii," povedal Berlusconi na privítacej ceremónii v kancelárii izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

"Sme hrdí na to, že naša židovsko-kresťanská kultúra predstavuje základ európskej civilizácie," vyhlásil Berlusconi. Po tom, ako v rozhovore pre izraelské noviny Haarec označil pokračujúcu výstavba izraelských osád na okupovaných územiach v Predjordánsku za "chybu" a možnú prekážku mierovej dohody s Palestínčanmi, prisľúbil tiež Izraelu plnú podporu proti tým, ktorí mu upierajú právo na existenciu.

Berlusconi, ktorého sprevádza viacero ministrov, bude okrem Netanjahua rokovať so šéfom izraelskej diplomacie Avigdorom Liebermanom, opozičnou líderkou Cipi Livniovou a prezidentom Šimonom Peresom. V utorok má na programe vôbec prvé spoločné zasadnutie izraelskej a talianskej vlády a v stredu sa stretne s palestínskymi predstaviteľmi v predjordánskom Betleheme. Vystúpi tiež na osobitnom zasadnutí izraelského parlamentu.

Netanjahu označil Berlusconiho za "jedného z najväčších priateľov Izraela" s tým, že obe krajiny budú prehlbovať a posilňovať vzťahy.

Zdroj: DPA, APA

3 5 20 gon bar