Bielorusko ohlásilo odchod z Východného partnerstva

foto: bieloruský prezident Alexander Lukašenko

Poľský premiér Donald Tusk počas úvodných rozhovorov na druhý deň summitu Východného partnerstva vo Varšave oznámil, že bieloruská delegácia „nie je prítomná“. Bieloruský minister zahraničných vecí vydal prehlásenie, v ktorom vyjadril ľútosť nad tým, že tesne pred summitom použili poľskí usporiadatelia proti krajine „neslýchané diskriminačné prostriedky“. „Odmietli vydať pozvánku pre hlavu bieloruskej vlády. Ako dôsledok tohto kroku, šéf delegácie vymenovaný Bieloruskou republikou mal obmedzené možnosti účasti na programe summitu,“ píše sa v prehlásení.

Od začiatku bolo zrejmé, že medzi pozvanými hlavami štátov bieloruský prezident Alexander Lukašenko, nazývaný aj Posledný diktátor Európy, nebude. Namiesto neho pozvalo poľské predsedníctvo tamojšieho ministra zahraničných vecí Serhija Martynaua. Tesne pred summitom však Minsk oznámil, že ho bude zastupovať ich veľvyslanec vo Varšave a nie Martynau. „Partnerstvo nemôže byť založené na diskriminácii,“ uvádza sa ďalej v prehlásení, ktoré varuje, že akékoľvek rozhodnutie urobené na summite bez účasti Bieloruska bude „neprávoplatné“.

Pravou príčinou za odchodom Bieloruska však môže byť skutočnosť, že poľský premiér Donald Tusk a prezident EÚ Herman Van Rompuy sa stretli s bieloruskou opozíciou na konferencii občianskej spoločnosti, ktorá sa uskutočnila na pozadí summitu Východného partnerstva.

V prehlásení zverejnenom na stránke predsedníctva EÚ Tusk uvádza, že až do okamihu prepustenia všetkých politických väzňov v Bielorusku nie je možné pristúpiť k úľavám, či ústupkom. Van Rompuy sa vyjadril v podobnom duchu. „Nemôžeme sa zapojiť do pomoci Bielorusku bez toho, že by sme videli jasný pokrok v rešpektovaní ľudských práv v tejto krajine, a to znamená okamžité prepustenie a rehabilitáciu všetkých politických väzňov ako aj začiatok úprimného politického dialógu s opozíciou,“ povedal Van Rompuy.

Čo sa týka všeobecného zhodnotenia summitu, Tusk uviedol, že EÚ sa pomocou neho usiluje dostať účastnícke krajiny bližšie k Európe. „Partnerstvo sa skutočne ukázalo ako efektívny projekt,“ dodal poľský premiér.

Na summite sa okrem členov EÚ objavili aj lídri krajín Východného partnerstva, a to z Ukrajiny, Moldavska, Gruzínska, Arménska a Azerbajdžanu.