Boj medzi slovenskými europoslancami

 

Krátka správa

Europoslanci za SDKÚ, SMK a KDH požiadali najväčšiu frakciu v Európskom parlamente Európsku ľudovú stranu, ktorej sú aj sami členmi, aby vytvorila monitorovaciu skupinu pre sledovanie politického vývoja po zostavení novej vlády. Nová koalícia to rázne odmieta a vo svojom vyhlásení tvrdí, že „môže zaručiť, že program novej vlády a jeho napĺňanie bude proeurópske a že Slovensko dokáže splniť všetky kritériá demokratického vývoja a bude ochraňovať práva menšín.“

Včerajšia schôdzka predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu a hlavného iránskeho vyjednávača Alího Laridžáního nepriniesla žiadne výsledky. Irán opäť odmietol tlak na to, aby sa čo najskôr vyjadril k ponuke stimulov, ktorú mu ponúkol Západ za pozastavenie obohacovania uránu.

Únia včera prešla malým prevratom. Stretnutie ministrov financií bolo prvýkrát možné sledovať v priamom prenose cez internet. Začalo to rozhodnutím šéfov Únie, ktorí sa dohodli na sprístupnení ministerských stretnutí, ktorým sa chcú priblížiť občanom. Tajné by mali byť len schôdze, na ktorých sa budú prerokovávať citlivé témy.