Boninová: S migrantmi sa chcú dostať do EÚ aj teroristi

Rím 9. decembra (TASR) – Islamskí teroristi sa vmiešavajú medzi migrantov, aby sa dostali do Európskej únie, varovala dnes talianska ministerka zahraničných vecí Emma Boninová. Sťažovala sa, že partneri Ríma v EÚ tomu nevenujú dostatočnú pozornosť.

Taliansko je kľúčovou tranzitnou krajinou pre ľudí, ktorí utekajú zo severnej Afriky a iných častí sveta pred vojnou a chudobou. Desaťtisíce žiadateľov o azyl každoročne priplávajú k talianskym brehom a často riskujú svoje životy na vratkých plavidlách, ktoré riadia obchodníci s ľuďmi.

Podľa Boninovej sa medzi ženy a deti miešajú aj "menej priateľskí" migranti. "Môže ísť o bývalých džihádistov, členov al-Káidy či iných skupín," citovala šéfku talianskej diplomacie agentúra DPA.

Tento jav podľa nej podporuje skutočnosť, že Líbya "sa stáva akousi diaľnicou zločinu" pre obchodníkov s ľuďmi, zbraňami a drogami.

Boninová tvrdí, že EÚ "si nie je plne vedomá" bezpečnostného rizika. Podľa jej slov by bolo "celkom nezodpovedné", aby Únia ponechala riešenie problému len na Taliansku.

Po potopení lode s migrantmi pri ostrove Lampedusa, ktoré si vyžiadalo 366 obetí, vyslalo Taliansko v októbri do oblasti vlastné hliadky. Operácia s názvom Mare Nostrum je však financovaná len do decembra, pripomenula ministerka.

3 dod hy